Janne hakeutui opettavaiselle työmaalle
”Laptilla oli mukavaa ja opettavaista olla harjoittelussa. Laptilta löytyy sellaisia kohteita, joista minulta on vain vähän kokemusta, ja siten hyvä mahdollisuus oppia. Vastuuta sain sopivasti, ja harjoittelu sujui hyvin.”
Janne Seppänen otti työnjohtoharjoittelussa jämptisti vastuulleen Asunto Oy Oulun Satamavalon piha-alueet. Hän vastasi piha-alueiden töiden johtamisesta sekä järjestyksen suunnittelemisesta työturvallisuuden ja varastoitujen materiaalien saavutettavuuden näkökulmasta. Piha-alueiden hoitamisen lisäksi Janne teki TR-mittauksia, hoiti tilauksia työmaalle, ajoi kurottajaa, hoiti vuokrakaluston palautuksia ja perehdytti uusia työntekijöitä. Janne myös laski ja tilasi paneelit saunoihin ja pesuhuoneisiin. Paneelilaskujen tiimoilta hän vielä teki pohjakuviin asunnoittain listauksen, josta selviäsi, mitä ja minkä mittaista paneelia meni mihinkin asuntoon minkäkin verran.
”Nautin siitä, että pääsin oikeasti tekemään niitä hommia, joita tulin harjoittelemaan. Parasta Laptilla on mukava työporukka ja hyvä työilmapiiri. Neuvoja sain aina kun tarvitsin, ja huumoria riitti.”
